BİLGİSAYAR TABANLI MÜZİK YAPIM ATÖLYESİ

EĞİTMENLER : DORUK SOMUNKIRAN, AVİ MEDİNA

Güzel besteleriniz var ve bunları başkalarına düzenletmek yerine kendiniz ortaya çıkarmak istiyorsunuz. Grubunuz var, kayıt için stüdyoya gitmekten bıktınız ve kendi kendinizi kaydedebilmek istiyorsunuz. Elektronik müzik türlerine meraklısınız ve bu türde çalışmak istiyorsunuz fakat synthesizer, sampler derken işler iyice karıştı ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz. Modern Müzik Akademisi, sizler için Bilgisayar Tabanlı Müzik Yapım Atölyesi’ni başlatıyor. 6 hafta boyunca deneyimli ve bol ödüllü hocamız Doruk Somunkıran (*) ile birlikte bilgisayar tabanlı müzik yapımı konusunu en ince ayrıntısına kadar ele alacağız. 6 haftanın sonunda bilgisayarınızda müzik yapacak bilgiye ve birikime sahip olacağınızı garanti ediyoruz! Ele alacağımız konulardan bazıları şunlar olacak:

Teknik
• Bilgisayar tabanlı sistemlerde müzik yapımı, donanım ve optimizasyon
• Sampler ve synthesizer teknolojileri, MIDI
• Ses tasarımı
• Ses kaydı ve mikrofonlama teknikleri
• Kayıt, edit, miks, mastering aşamaları ve kullanılan formatlar

Müzik Teorisi
• Temel düzenleme ve orkestrasyon teknikleri
• Şarkı trafiğinin belirlenmesi, bölümlerin oluşturulması ve farklı versiyonlar
• Genel kabul görmüş ve yenilikçi tarzların incelenmesi, eldeki proje için en uygun yaklaşımın belirlenmesi.

Bu atölyeye katılabilmek için müzik teorisi bilmeniz gerekmiyor. Gereken herşeyi biz öğreteceğiz. Aynı şey müzik teknolojisi için de geçerli. Temel düzeyde bilgisayar kullanabilmeniz yeterli. Derslerde uygulamaları Cubase üzerinden yapacağız ama anlatacağımız kavramlar tüm müzik yapım platformlarına aktarılabilir (Pro Tools, Logic, Sonar veya Digital Performer gibi).

Doruk Somunkıran, dünyanın en tanınmış çağdaş müzik okulu olan Berklee College of Music’te burslu okumuş ve yüksek şeref listesine girerek mezun olmuştur. Film, dizi, reklam ve fragman müzikleri ile albüm düzenlemeleri yapmakta, bir taraftan da müzik teorisi ve teknolojisi konularında ders vermektedir. Steinberg lisanslı Cubase eğitimcisi ve Avid lisanslı Pro Tools eğitimcisi ünvanlarına sahiptir. Halihazırda TRT Belgesel kanalı için “Sesten Müziğe” adlı bir belgeselin metin yazarlığını ve sunuculuğunu yapmaktadır.