GÜÇ BAŞAR GÜLLE

GÜÇ BAŞAR GÜLLE

Türk müziği, Caz ve Çağdaş müzik alanlarındaki birikimini çeşitli projelerinde ortaya koyan Güç Başar Gülle, yenilikçi ve kendi özgü müzik diliyle sanat otoritelerinin ve müzik severlerin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Müzik eleştirmenleri tarafından basit bir Türk müziği-Caz sentezi olmanın ötesine geçtiği ifade edilen ilk albümü “İlk Renk” 2010 yılında yayımlandı. 2019 yılında yayımlanan “Reverse Perspective” albümü ile Ortaçağ görsel sanat Tersten Perspektif tekniğini Caz armonisinde farkli bir düzlem üzerinde kurgulamıştır.

Güç Başar Gülle Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’ndeki lisans eğitiminin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Konservatuarı’nda başladığı yüksek lisans programından 2004 senesinde mezun oldu. 2004 yılında girdiği Berklee Müzik Okulu’ndaki dört senelik Caz Kompozisyon Bölümü’nden iki senede mezun oldu. Boston’da yaşadığı dönem içerisinde Harvard, U.C.LA, George Washington University, M.I.T., Rice University gibi Amerika’nın birçok üniversitesinde gerçekleştirilen konserlerde çeşitli gruplarla birlikte yer aldı. Leo Blanco, Bruno Raberg, David Fiuczynski, gibi önemli caz müzisyenleriyle çeşitli projelerde aynı sahneyi paylaştı.

2007 - 2009 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde (MIAM) Çağdaş Klasik Batı Müziği Kompozisyon alanında yüksek lisans çalışmalarını tamamladı. 2008 yılı kasım ayında Londra’ da Michael Ellison’ un yazmış olduğu “Türk Müziği Enstrümanları ve Çello için Konçerto” eserinin BBC Senfoni Orkestrası tarafından ilk seslendirilişinde Türk müziği enstrümanlarının yönetimini üstlenerek önemli şef Pascal Rophe ile çalışti ve Türk müziği ritm anlayışı üzerine, BBC senfoni üyeleri için seminer düzenledi.“Canada Council for the Arts”ın desteğiyle kendisiyle Türk müziği çalışan Andrew Downing ile ortak çalışmalarını sergiledikleri “Anahtar” projesi CD olarak olarak Kanada”da yayımlanmıştır. Araştırmacı olarak da önemli çalışmalarda bulunan Gülle, 2013 yılında Toronto Üniversitesi tarafından Kanada’nın birçok önemli müzik merkezinde Türk Müziği ile ilgili seminerler vermek üzere davet edilmiştir.

Sanatçı 2013 yılında, ECM projesi olan “Journey to Anatolia” adlı albümde yer aldı. Bu proje kapsamında Marc Sinan ve ünlü şef Andrea Molino ile çalışmış , Dresden, Stuttgart ve Berlin’in önemli konser salonlarındaki konserlerde yer almıştır. 2015 yılında New York’un önemli caz müzisyenlerinden Amir ElSaffar ile birlikte 22. İstanbul Caz Festivalinde ve 2016 yılında Ensemble Variences davetiyle Fransanın önemli caz festivallerinden Grenoble Caz Festivalinde yer aldı. 2017 yılında Berklee Valencia Master programının davetiyle, yazmış olduğu Caz Armoni kitabı ve Doğaçlama üzerine bir atölye çalışması düzenlemiştir. 2021 yılında son projesi “Synthetic Vision” ile Akbank Caz Festivaline davet edilmiştir.

Besteciliğinin yanı sıra eğitimci kimliğiyle de önemli başarılara imza atan sanatçının bir çok öğrencisi Berklee Müzik Okulu, New England Konservatuarı, Berklee Valencia, Willam Paterson Üniversitesi, Brown Üniversitesi, Rotterdam Konservatuarı gibi önemli okullarda eğitim almaya hak kazanmıştır.