DORUK SOMUNKIRAN

DORUK SOMUNKIRAN

1968 yılında Ankara’da dünyaya gelen Doruk Somunkıran, müziğe yedi yaşında gitar çalarak başlamıştır. Ortaokul ve lise öğrenimini T.E.D. Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslarası İlişkiler Bölümü’ne girmiştir. Öğrencilik yılları sırasında çeşitli müzik gruplarında yer alan Somunkıran, üniversiteden mezun olduktan sonra müzikle aktif olarak ilgilenmeye devam etmiştir. Müzikal çalışmalarının neticesinde A.B.D.’de yeralan Berklee College of Music’ten burs kazanmıştır. 1998 yılında girdiği Berklee’den 2000 yılında yüksek şeref listesine girerek (magna cum laude) mezun olmuştur. 2006 yılında Avid sertifikalı Pro Tools Eğitmeni ve aynı zamanda Steinberg sertifikalı Cubase Eğitmeni olmaya hak kazanmıştır.

Mezuniyetinden sonra ağırlıklı olarak film ve reklam müziği çalışmalarında yer almıştır. 2006 yılından beri çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir. Doruk Somunkıran, 2016 yılında TRT Belgesel ve 2017 yılında TRT Müzik kanallarında yayınlanan Sesten Müziğe adlı belgesel programın metin yazarlığını ve sunuculuğunu üstlenmiştir.

Doruk Somunkıran, aktif müzikal çalışmalarının yanı sıra, Modern Müzik Akademisi eğitmen kadrosunda yer alarak; başta Bilgisayar Tabanlı Müzik Yapımı, Cubase Eğitimi ve Studio One Eğitimi olmak üzere müzik teknolojisi dersleri; ve aynı zamanda Film Müziği ve Düzenleme (Aranje) alanında müzik teorisi dersleri vermektedir.

Sektörel bağlantıları:
  • Audio Engineering Society üyesi
  • Berklee Alumni Network üyesi
  • Steinberg Sertifikalı Cubase Eğitmeni
  • Musiki Eserleri Sahipleri Grubu Üyesi
Doruk Somunkıran çok sayıda film, TV programı ve albüm projesinde bestecilik, miks, mastering ve post prodüksiyon görevleri üstlenmiş olup, çalışmalarının kapsamlı bir listesine kendi web sitesi üzerinden ulaşılabilir.