DORUK SOMUNKIRAN

DORUK SOMUNKIRAN

1968 yılında Ankara’da dünyaya gelen Doruk Somunkıran, müziğe yedi yaşında gitar çalarak başlamıştır. Ortaokul ve lise öğrenimini T.E.D. Ankara Koleji’nde bitirdikten sonra, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslarası İlişkiler Bölümü’ne girmiştir. Öğrencilik yılları sırasında çeşitli müzik gruplarında yer alan Somunkıran, üniversiteden mezun olduktan sonra T.C. Başbakanlık Dışticaret Müsteşarlığı’nda çalışmış, müzikle de aktif olarak ilgilenmeye devam etmiştir.

1996 yılında T.C. Budapeşte Büyükelçiliği’ne Ticaret Müşavir Yardımcısı olarak atanmış, bu arada sürdürmekte olduğu beste ve düzenleme çalışmaları sayesinde A.B.D.’de yeralan Berklee College of Music’ten burs kazanmıştır. Bu yol ayrımında yaşamını müziğe yönlendirmeye karar veren Somunkıran, 1998 yılında girdiği Berklee’den 2000 yılında yüksek şeref listesi’ne girerek (magna cum laude) mezun olmuştur.

Mezuniyetinden sonra ağırlıklı olarak film ve reklam müziği yapımına eğilmiştir. 2006 yılından beri çalışmalarını İstanbul’da sürdürmekte, bir yandan da Modern Müzik Akademisi çatısı altında müzik teknolojisi dersleri ve film müziği dersleri vermektedir.

Müziklerini hazırladığı bazı projeler şunlardır:
Acemi Müezzin (TV dizisi, TRT)
23 Nisan Güncesi (Belgesel, TRT)
İşkur Kamu Spotu (Reklam, çeşitli TV kanalları)
Doğru mu? Yanlış mı? (yarışma programı, TRT)
Bu Yarış Başka Yarış (yarışma programı, TRT)
Başarı Yolu (radyo programı, TRT)
Gençlere Özel (radyo programı, TRT)
Güneşin Oğlu (sinema filmi).

www.doruksomunkiran.com